МОЛОДА КРОНА НА МІЦНОМУ КОРІННІ

Художньому професійно-технічному училищу №14 виповнилося 65 років.

Якщо б цей період перевести у дні, а їх уявити розлогим буйнолистим віттям, побачимо величаву зелену крону дерева, яке тримається на міцному корінні. А коріння це – давні народні традиції нашого краю, які сягають у глибину віків. Далеко у світі відомі вишивка, писанка, іграшка, різьба, кожна з яких, як своєрідне мистецьке явище, має свою офіційну назву – Яворівська. У передньому слові до книжки Раїси Чугай «Народне декоративне мистецтво Яворівщини» (Київ, 1979) доктор мистецтвознавства В. Василенко наголосив, що «Яворівщина постає як значний художній осередок народного мистецтва, не менш цікавий, ніж Гуцульщина».

Ці традиції ось уже 65 років підтримує, удосконалює, розвиває колектив мистців Івано-Франківського ХПТУ-14. Рідним цей навчальний ремісничий заклад вважають сотні його вихованців, багато з яких 18 травня прибули до Янова на ювілейне торжество. На визначену годину на подвір'ї перед училищем зібралися гості. Міцні потиски рук, щирі вітання, обійми, радість від зустрічі давніх друзів... У гурті колишніх випускників – немало відомих нам людей. Зокрема, директор Музею-заповідника «Личаківський цвинтар», заслужений діяч мистецтв України Ігор Гавришкевич, завідувач кафедри декоративно-ужиткового мистецтва художнього факультету Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, професор, кандидат педагогічних наук Богдан Тимків, син основоположника яворівської жолобчасто-вибірної різьби Йосипа Петровича Станька, випускник першого випуску 1949 року Ярема Станько, народний майстер з різьби на деревині, соліст народного хору «Яворівщина» Василь Гнатко...

...І ось ведуча свята Мирослава Покрищук вітає шановне товариство на урочистому святі. Після виконання Державного Гимну України з духовними настановами виступили місцеві священики о. Володимир Дадак, о. Іван Нижник та о. Володимир Вознюк. Зокрема, митрофорний протоієрей о. Дадак вручив колективу училища подячну грамоту за участь майстрів в декоративному оформленні храму св. Володимира.

Після пісенного дарунка у виконанні учениць другого курсу Христини Грабінської, Юлії Пахолок та Ганни Вовк, ведуча здійснила невеличкий екскурс в історію навчального закладу.

...Усе розпочиналося у далекому 1896 році, коли, за сприяння графа Івана Шептицького, в Яворові була створена забавкарська школа, де виготовляли дитячі забавки із дерева. У 1905 році, отримавши офіційну назву Державної школи деревного промислу, вона налічувала три відділення: столярне, токарне і різьбярське. Учні протягом трьох років у ній вивчали матеріалознавство, калькуляцію виробництва, технічні малюнки, гігієну праці, фізичну культуру, здобували професійні навики. Під час Другої світової війни школа припинила свою роботу. А у квітні 1946 року її діяльність відновлюється в новому статусі – Профтехшколи з підготовки майстрів художньої різьби по дереву. Кількість учнів тоді не перевищувала п'ятдесяти.

У 1954 році профтехшколу було перейменовано на Яворівську школу художніх ремесел. Через шість років вона реорганізовується у художнє ремісниче училище №14, яке підпорядковувалося Львівському міжобласному управлінню профтехосвіти. У 1963 р. з метою наближення училища до базового підприємства – Івано-Франківського меблевого комбінату, заклад переведено з Яворова до Янова. У 1972 році його знову перейменовують у середнє училище з підготовки кваліфікованих робітників із середньою освітою. Статус «художнього» присвоєно у 1991 році. За час свого існування училище підготувало для народного господарства 11600 кваліфікованих спеціалістів. Нині творчий колектив ХПТУ-14 формують: заслужений майстер народної творчості України, сім членів Національної спілки майстрів народного мистецтва України, чотири кандидати у члени НСМНМУ, відмінник народної освіти України, відмінник освіти України, п'ять старших викладачів, шість викладачів вищої категорії, вісімнадцять викладачів першої категорії, чотири майстри виробничого навчання 1 категорії, 19 майстрів виробничого навчання 2 категорії...

Високу оцінку творчому потенціалу училища дали голова Яворівської районної ради Іван Карпа, голова Яворівської райдержадміністрації Микола Романюк, Івано-Франківський селищний голова Іван Семеряк. Вони вручили грамоти групі педагогів, народних майстрів за значний вклад у збереження традицій Яворівщини, розвиток декоративного мистецтва, наполегливу працю, виховання творчої молоді. Серед них – Василь Гевало, Василь Яремин, Іван Бабійчук, Антон Гула, Мирослава Корніцька, Федір Гугусь, Василь Ольшанський, Степан Шипка, Роман Кулеба.

Від керівників області, які, як сказала Мирослава Покрищук, управляють, призначають, контролюють, нагороджують, фінансують, атестують, допомагають, захищають, слово мали заступник начальника головного управління освіти і науки Мирослав Сорока та керівник управління професійно-технічної освіти Марія Саврук, від навчально-методичного центру ПТО у Львівській області - Валентина Борисівна Гузюк.

Мирослав Ярославович, зокрема, зауважив, що 65 років це лише частина славної історії, а своє літочислення училище вправі вести з 1896 року, від дня заснування в Яворові забавкарської школи (такої практики дотримуються усі університети, які мають своє коріння ще з часів Австро-Угорщини). Отже, маємо прекрасний професійний навчальний заклад, який береже і розвиває народні традиції вже понад сто років.

– У нашій області є 54 аналогічних заклади, які готують різних фахівців, – сказав М. Сорока. – Але в галузі обробки деревини, різьбярства, малярства ваше училище є академічним. Керівники, викладачі з інших мистецьких закладів часто кажуть: «Тут, у Янові, – академія!». А найціннішим скарбом є художники-ветерани, які передають свій багатий досвід, колектив, який допомагає дітям розкрити свої таланти, адміністрація, яка організовує навчальний процес. Я вважаю, що у майбутньому ХПТУ-14 матиме статус вищого художнього закладу.

Від імені головного управління освіти і науки ЛОДА грамотами нагороджені Василь Гевало, Василь Турчин, Богдан Бакалець, Богдан Романець, Федір Боянівський, а від управління профтехосвіти – Роман Гусак, Олексій Зварич, Галина Скиба, Ярослав Баландюх, Йосип Андрушко, Володимир Малішевський, Анатолій Пенко, Роман Перун, Марія Боянівська, Степан Боянівський, Дмитро Антошик.

– Яворівщина дала світові багато талановитих людей, Івано-Франкове підготувало когорту спеціалістів, ваше народне мистецтво є невід'ємною органічною частиною культури не тільки української, але й світової. Завдяки викладачам училища розсипалися, як намисто, континентами надзвичайно талановиті роботи. Дякую вам за працю. Нехай тепло яворівської різьби завжди гріє і радує людей, – побажала Марія Саврук.

Марія Іванівна також повідомила, що готуються документи на перейменування янівського закладу на Ліцей художніх ремесел імені Йосипа Станька.
– Про кожного, хто нині причетний до ювілею, можна багато доброго сказати, – виступає Валентина Гузюк. – Та варто навести хоча б такий факт, який підтверджує високий рівень Івано-Франківського училища. Так у 1997 році, коли вперше у нашій незалежній державі проводився всеукраїнський конкурс професійної майстерності з різьби по дереву, з усіх областей прибуло 27 учасників. Виявилося, що 17 майстрів, які привезли своїх вихованців, були вихідцями з смт. Івано-Франкового.

Від навчально-методичного центру ПТО у Львівській області Валентина Борисівна нагородила грамотами Наталію Дюг, Володимира Мурина, Олександру Кузь, Маю Турчин, Вітаючи учасників свята, заступник голови обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Галина Долішня сказала, що в училищі панує особлива атмосфера позитивної енергії, а, оглядаючи експонати музею, відчувається тепло дерева і сердець талановитих майстрів, умілих рук їхніх вихованців. Вона щиро подякувала за працю голові первинної профспілкової організації ХПТУ-14 Лесі Дацко та скарбнику організації Оксані Суботі.

Слово від ветеранів праці мав колишній випускник і викладач художніх дисциплін, який пов'язав свою долю з училищем з 1953 до 2009 року, Касьян Кавас. Спогадами поділився випускник училища Ярема Станько. А від молодого покоління виступив учень ІІІ курсу Олег Свистак.

Того дня прийшли привітати усіх, для кого училище стало рідним, директор Стардчівського навчально-виробничого лісокомбінату Михайло Свистак, директорка Львівського вищого професійного художнього училища Катерина Криворучко, директорка Івано-Франківської СЗШ I-III ступенів ім. Івана Франка Марія Ліскевич-Карпа, заслужений діяч мистецтв України Ігор Гавришкевич, кандидат педагогічних наук Богдан Тимків, президент асоціації деревообробників України Руслан Ющишин.

Присутні на ювілейному торжестві оплесками вітали директорів ХПТУ-14 – Миколу Шпільмана, який очолював училище у 1969-1998 роках, Василя Турчина (1998-2008 рр.) та нинішнього керівника Василя Гевала. А ведуча сказала, що вони хороші організатори, є прикладом унікального поєднання таланту педагога і керівника. Професійне кредо теперішнього директора – творчі ідеї, прогресивні рішення, далекоглядні перспективи розбудови художнього професійно-технічного училища.

– Наш навчальний заклад живе і працює в трьох століттях, у четвертому суспільному устрої (Австро-Угорська монархія, Польська держава, радянська система і тепер незалежна Україна). Та незважаючи на всілякі труднощі і проблеми, спільними зусиллями збережено найголовніше – витоки народного мистецтва, які вивчає і пропагує наше училище на теренах яворівського етнографічного регіону. Це великий пласт нашої культури. Ми маємо міцні традиції, у нас є добротна академічна школа різьби. Ми впевнено дивимося у перспективу. Наш заклад один з десяти на Львівщині, який визначений як центр деревообробного мистецтва. Училище придбало сучасне деревообробне устаткування виробництва Швейцарії і Німеччини, на якому з 1 вересня навчатимуться учні у механічному цеху, – такими словами підсумував святковий вечір директор ХПТУ-14 Василь Гевало.

Тож і ми побажаймо цьому могутньому дереву з міцним корінням продовжувати успішно розвивати свою пишну крону, несучи світами красу і неповторність яворового краю.

Автор тексту та світлин Володимир ДАЦКО.

Часопис «Яворівщина», 1 червня 2012 р.


 

 

 

 

 


Ви можете поділитись цікавою статтею з друзями в соціальних мережах: