30 квітня 1893 року у м. Яворові народився Йосип Петрович Станько. З дитинства йому прищепили любов до праці і відповідальність. Маленький Йосип ще змалечку зачаровувався яворівським традиційним розписом, спостерігаючи за роботою сусіда-ремісника, який виготовляв і розмальовував скрині та забавки.

Напевно, таким був Божий план щодо Йосипа, що саме у місті Яворові, навпроти родинного будинку Станьків, у 1896 році створюється Забавкарська школа. Завданням цієї школи було піднесення місцевого забавкарського промислу через впровадження шляхетніших форм і покращення якості виробів, що давало б можливість ремісникам отримувати більший заробіток.

Спостерігаючи за тим, як юнаки і дівчата навчаються ремісничого фаху, Йосип з нетерпінням чекав свого часу, коли і він зможе стати учнем Забавкарської школи. І вже у 1907 році Йосип почав навчатися на столярно-різьбярському відділі цієї школи. Тут навчався 3 роки, а після закінчення продовжив навчання у Львівській промисловій школі столярного і різьбярського фаху (сучасне училище ім. І.Труша), куди його, як здібного учня рекомендувала дирекція Забавкарської школи.
Як різьбяр Станько сформувався саме в цій школі і як здібний учень успішно оволодівав усіма видами різьби, та найбільший потяг мав до плоских видів, коли існує взаємозв’язок форми і оздоблення, маючи багату уяву, в пошуку креативних ідей, він все частіше приглядався до народних мотивів орнаменту на розмальованих скринях, які були елементом побуту місцевого населення. Навчання в цій школі вплинуло на формування його художньо-естетичної культури.
У 1914 році на початку І св. війни був мобілізований до армії. У вільний час займався різьбою, так як постійно мав замовлення від офіцерів на виготовлення подарунків.
Через 9 років, пройшовши службу у війську, закінчивши навчання в училищі І.Труша, Станько повертається у Яворів в Забавкарську школу, але уже як талановитий майстер художньої обробки дерева.
Перебуваючи у творчому пошуку, Станько багато експериментував і в результаті був винайдений новий вид різьби, який став відомим як яворівський – композиція мальованих орнаментів переносилась на дерев’яну поверхню у вигляді різьби.
Майстер почав різьбити на дерев’яних виробах рослинний орнамент, який місцеві умільці наносили на забавки та скрині. Розробив методику і технологію виконання різьби. Підібрав відповідний інструмент для виконання кожного елемента яворівського орнаменту, описав етапи виконання різьби, а у 50-х рр. ввів яворівську різьбу у програму виробничого навчання майбутніх різьбярів.
Одні з перших виробів майстра, прикрашених яворівською різьбою, були шкатулки у формі мініатюрної яворівської скрині на коліщатах. Згодом Станько рекомендував використовувати яворівську різьбу для декорування меблів.
Творчість Й.П.Станька започаткувала новий шлях у декоративному мистецтві, який в подальшому торували його учні і послідовники : Сава Мельник, Касіян Кавас, Микола Канарчик. Вони зберігали і розвивали традицію яворівського різьблення. Майстри, учні і випускники нашого училища не дають зникнути цій традиції завдяки власним творчим доробкам.
На фото:
шкатулка авторства Йосипа Станька,
"Портрет Йосипа Станька " автор Олег Свистак, випускник училища 2013 року

Ви можете поділитись цікавою статтею з друзями в соціальних мережах: