У 2018 році в Художньому училищі вшановують 125-ту річницю від дня народження основоположника яворівської різьби Й.П.Станька, іменем якого названо навчальний заклад, а також щорічний конкурс фахової майстерності з професії "Різьбяр по дереву і бересті". Цій даті була присвячена і ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція "Вікова спадщина українського народу: регіональний аспект" з акцентом на художніх ремеслах та народних промислах Яворівщини.

В ході конференції була презентована монографія «Яворівська художня школа». ЇЇ автор Лідії Сліпчишин - кандидат педагогічних наук, доцент Львівського навчально-наукового центру професійної освіти Національного педагогічного університету ім. Михайла Драгоманова. Лідія Василівна  закцентувала увагу  на освітньо-мистецькому аспекті виникнення Яворівської художньої школи як мистецького явища на Яворівщині - «це книга про довголітнє функціонування та популярність серед молоді художнього професійно-технічного училища у селищі Івано-Франковому, у ній зібрана інформація про усіх, хто в різні часи надихав тут юнь до творчості, а також про відомих далеко за межами України випускників, про творчі здобутки закладу».

Спогадами про свого батька - Йосипа Станька поділилися дочка Оксана і син Ярема відомого майстра, а також випускник 1963 року Роман Мельничук, який особисто знав митця.


Про роки навчання і творче становлення в стінах училища згадали випускник 1966 р., завідувач музею «Люди і віхи» м. Яремче, член НСПУ Роман Киселюк та заслужений діяч мистецтв України, доцент кафедри академічного живопису Львівської національної академії мистецтв Ігор Гавришкевич, а випускник 2013 року Олег Свистак виконав графічний портрет Й.П.Станька.


У своїх доповідях науковці і митці торкалися небезпек , пов’язаних із розвитком механізованого виробництва у деревному промислі, зокрема, про це вів мову завідувач кафедри художнього дерева Святослав Мартинюк, багаторічний голова журі вищезгаданого конкурсу. Кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри дизайну костюма ЛНАМ Оксана Федина висвітлила унікальність яворівського вбрання, а  краєзнавець, директор Старицької ЗОШ І-ІІІ ст., голова ГО «Гостинець», член Яворівського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва Наталія Косик продемонструвала особливості традиційної яворівської вишивки.
Торкнулися і духовності. Так, учениця 10 класу Старицької школи Олена Хомік, поділилася роздумами про роль Митрополита Андрея Шептицького у зростанні духовності і збереженні етнотрадицій. Світлана Плесак, заступник директора з навчально-виховної роботи ХПТУ ім. Й.П.Станька, повідомила про участь училища у загальнонаціональному проекті «Писанка Єдності», яка буде презентована у Києві до Дня захисту дітей 1-го червня.


Про роль педагогів у вихованні молодого покоління, збереженні традицій духовної культури українського народу вела мову викладач ЛВПУ технологій та сервісу Неонілія Дещиця, а керівник відділу культури та туризму Яворівської РДА Наталія Лялюк наголосила на вкладі музеїв у збереженні етнотрадицій.


Із доповіддю «Компетентнісний підхід у підготовці фахівців з декоративно-прикладного мистецтва у вищій школі» виступив Богдан Тимків -  доктор філософії, професор, завідувач кафедри методики образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та дизайну Навчально-наукового Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, заслужений діяч мистецтв України, член Національної Спілки художників України та член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України.
Свою думку щодо «Творчих робіт як сучасних педагогічних інновацій» висловила Тетяна Якимович – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри освіти дорослих ВСП НПУ ім. М.П.Драгоманова «Львівський навчально-науковий центр професійної освіти».
Про художні традиції вітражної школи у контексті збереження мистецьких надбань Львова та України доповіла викладач Львівського вищого професійного художнього училища Наталія Денькович.

 

Підсумував усі вищесказані думки та висловив власні, а також поділився напрацюваннями, що сприятимуть майбутньому розвитку Художнього професійно-технічного училища ім. Й.П.Станька директор навчального закладу Василь Гевало. Зокрема, розповів про ініціативу будівництва нового навчального комплексу та перші кроки з реалізації даного задуму.
Зацікавлення діяльністю навчального закладу виявляє яворівська районна та селищна влада, які високо оцінюють роль училища в іміджуванні регіону. До навчально-виховних, національно-патріотичних заходів та подій в училищі завжди прикута увага громадськості. Повідомлення про діяльність училища періодично друкуються на сторінках народного часопису «Яворівщина», лунають через радіоприймачі у програмах яворівського радіомовлення, висвітлюються на сайті новин Яворівської РДА та Львівському освітньому порталі Департаменту освіти і науки Львівської ОДА.


Аматорський колектив училища в складі учнів другого курсу Баландюх Анастасії, Костельної Наталії, Радченка Віталія та учня місцевої школи Баландюха Максима, у короткому виступі відобразили основні віхи життя Йосипа Станька.

 

Світлана Плесак, заступник директора з НВР


Ви можете поділитись цікавою статтею з друзями в соціальних мережах: