Просування вперед у будь-якій справі неможливе без критики. Критика дає інформацію про те, що потрібно виправити, поліпшити в своїй роботі. І якщо ми виробимо правильне ставлення до критики, ми зможемо удосконалюватися і досягати успіхів.


Просто сказати - непросто зробити. Як правило, критика викликає різке відторгнення. Критикуюча сторона ризикує «нарватися» на озлобленість. А сторона, яку критикують, ловить себе на бажанні огризнутися.
Чому так відбувається?
Критика буває двох видів:
1. Конструктивна.
2. Емоційна.
За назвою стає відразу ясно, що конструктивна критика - корисна з точки зору прагнення до покращень. Конструктивна критика дає бачення тільки про обговорюваний предмет, з конкретними поправками, аргументами та пропозиціями для покращень. У такій критиці не може і не повинно бути конфліктів.
Якщо ви, як критик, зробили спокійні адекватні і здорові поправки, які мають право називатися конструктивними, а у відповідь отримали образи, не беріть їх на себе. Це означає, автор свого творіння ще не готовий до покращень. Це проблеми автора, а не ваші.
Емоційна критика - конфліктна і, більше того, абсолютно неконструктивна. Той, хто виступає в ролі критика, часто відчуває заздрість, злість, незадоволення власними результатами праці. І його почуття знаходять виплеск у «виливання бруду» на іншого, того, хто, на його думку, досягнув чогось більшого, кращого чи несе загрозу його праці. Причому критик часто не усвідомлює власних почуттів. Він просто злий і все. Природно, його «побажання» не можуть принести абсолютно ніяких покращень.
Як правило, в емоційній критиці використовуються всі способи «вколоти» автора, «помститися» йому. У справу підуть: перехід на особистості, обговорення біографії, нарікання різними епітетами, охаювання всіх творінь і результатів праці. Нічого конструктивного не сказано, ніяких конкретних поправок не зроблено, зате є багато оцінок, категорій, діагнозів, найчастіше образливих, які не мають під собою здоровою ґрунту. Природно, така критика не призводить до покращень. І виникнення конфлікту буде обопільною відповідальністю. Критикуючий повівся на свої хворобливі почуття, а критикований не зміг винести випробування "популярності".
Розглянемо критику з позиції критикованого. Якщо ви завжди болісно реагуєте на критику, це привід розібратися в собі.
Причини хворобливої реакції на критику:
1. Невпевненість у собі. Низька самооцінка. Ви і так не вірите в себе, а вам ще й зі сторони говорять про «поганий» результат. Цього достатньо, щоб взагалі перестати до чого-небудь прагнути. Навіщо? І так все погано.
2. Орієнтація на зовнішню оцінку. Ви самі не можете об'єктивно поставитися до своєї праці, але дуже хочеться зробити щось хороше. А з боку замість думки про «хорошість» вашої праці отримуєте критику. У такому сприйнятті немає золотої середини. Все або «чорне» - погане, або «біле» - добре. Серед різних слів будуть почуті тільки «погані». А звідси виникне образа і досада.
3. Потреба бути потрібним, потреба у схваленні і підтримці витікає і перетинається з двома попередніми пунктами. Природно, якщо немає внутрішнього відчуття в потрібності і цінності своєї праці, то будь-яке висловлювання буде сприйматися «в багнети». Тому що критика не несе в собі підтвердження вашої потрібності і корисності.
Абсолютно всі ці моменти стосуються тільки конструктивної критики. Якщо у вас є хоч крапля потреби у схваленні, у підтримці і т.д., то ви не здатні адекватно сприйняти найздоровішу критику. А до емоційної критики ви просто не доросли. Тому що емоційна критика виникає на ті результати праці, які вже досягли певного успіху. З невпевненістю в собі про успіх говорити не доводиться.
Способи здорового ставлення до емоційної критики.
Емоційна критика даремна і найболючіша. Тут просто упевненістю в собі не допоможеш. Для здорового сприйняття необхідна безмежна любов до людей. Розуміння їх реакції і прощення. Прийняття злостивості, спрямованої на себе, як неминучість. Прийняття зла з добром. Для такого сприйняття необхідно бути відкритим, не замикатися в собі, не закриватися. Але в той же час бути милосердним. Для вироблення такого ставлення необхідно нескінченно наповнюватися теплом до людей.
Крім того, зустрівши емоційну критику, не завадить трохи «остудити» свою «велич». Зрозуміло, що певні вершини вже досягнуті. Але є одна закономірність: чим більше ти досягнув, тим легше собі дуже загордитися і тим важче себе скидати з придуманих вершин. Життя нас вчить: не зазнавайся.
Дозволяйте іншим людям помилятися. Дозволяйте іншим людям мати свою, відмінну точку зору, нехай навіть категоричну. Кожен з нас робить свій вибір: іти на повідку своїх недоліків або долати їх. Нехай це буде особиста справа кожного. Як то кажуть, «не вчіть нас жити».
Якщо ви спантеличені метою звернути погляд емоційного критика на себе самого (замість того, щоб у своїх невдачах або сумнівах звинувачувати вас), вам необхідно досягти стану повного спокою і байдужості. У цьому, «прозорому» стані, без суєти, за внутрішнім чуттям ви зможете реагувати гострим словом там, де це необхідно. У бесіді задавайте горе-критику конкретні питання стосовно обговорюваної справи. Наводьте приклади, уточнюйте кожну деталь. Рано чи пізно з таким підходом ви досягнете «доказів» його неправоти. Критика спочатку була неконструктивною, тому по справі співрозмовнику сказати нічого. На цьому ви його і «зловите».
Але ваш «тріумф» не повинен бути тріумфом. Вам повинно бути все одно.
Успіху вам у вашій праці!

Джерело: http://shkolazhizni.ru/archive/0/n-51714/


Ви можете поділитись цікавою статтею з друзями в соціальних мережах: