На жаль, люди перебувають в стресових ситуаціях протягом всього життя. Без стресу жити неможливо.
Дана тема є дуже актуальною в зв'язку із теперішніми подіями в Україні.У результаті травмуючих подій людина почувається безпорадною і безсилою, не може самостійно знайти вихід із складної ситуації.

 «Виникнення стресу і його види».
Стресори - це фактори навколишнього середовища або особисті, дія яких виводить із рівноваги фізіологічні та психічні функції людини, що позначається на нервовій системі організму та спричиняє виникнення стресу.
Будучи частиною життя кожного, стреси неминучі. Зміни в навчальному закладі, на роботі й у родині, особливо непередбачені, можуть вивести людину з рівноваги, привести до невідповідності її стану навколишньому середовищу. Така невідповідність, у свою чергу, породжує втому, почуття небезпеки, послаблення розумових здібностей, підвищення кров’яного тиску, пасивне ставлення до роботи, зниження рівня організованості, порушення трудової дисципліни тощо. Стресова ситуація виникає, коли людина зазнає впливу того чи іншого стресора.
Стрес в перекладі з англійської (stress - «тиск, напруга»)  - це напруга.
Стрес -  це неспецифічна реакція організму на будь-яку висунуту до нього вимогу. Стрес - це відповідь на загрозу, реальну чи уявну.
Основоположником вчення про стрес є видатний канадський лікар-ендокринолог Ганс Сельє.
Основні ознаки стресу

Почуття роздратованості, пригніченості без особливих причин.
• Нездатність зосередитися на роботі.
• Проблеми з пам'яттю, зниження швидкості розумового процесу, часті помилки.
• Часті головні болі, різі в шлунку, які не мають органічних причин.
• Депресія, фізична слабкість, небажання що-небудь робити, постійна втома.
• Зниження апетиту або постійне відчуття голоду.
• Втрата почуття гумору.
• Зловживання шкідливими звичками.
• Підвищена збудливість і образливість.
• Постійно виникають бажання поплакати, сльозливість, що переходить в ридання, тугу, песимізм, жалість до себе.
• Відсутність інтересу до оточуючих, до рідних і близьких.
• Неможливість розслабитися, відкинути вбік свої справи і проблеми.
• Іноді з’являються нервові тики, нав’язливі звички: людина покусує губи, гризе нігті. З’являється метушливість, недовіра до всіх і кожного.

Дані симптоми можуть проявлятися по одному після того, як організм зреагував на зовнішній подразник, їх поява може призвести до нервового зриву.
Однак стрес не завжди є результатом порушення. Будь-яка нормальна діяльність - гра в шахи, емоційні обійми, виграш у лотерею, придбання автомобіля, знаходження загубленої речі можуть обумовити розвиток стану стресу, не завдаючи організму шкоди.

Стрес може бути як негативним так і позитивним. Звідси виділяють два види стресів:
Еустрес - це позитивний стрес, завдяки якому людина здатна досягати вершин, рухатись вперед, здобувати щось нове для себе. Це стрес, при якому активізуються пізнавальні процеси та процеси самопізнання, осмислення дійсності, активізується пам'ять.
Дистрес - негативний стрес, який руйнуюче впливає на здоров'я людини: фізичне та психічне.
Інші види стресів.

Хронічний стрес припускає наявність постійного (чи такого, що існує тривалий час) значного фізичного й морального навантаження на людину (тривалий пошук роботи, постійний успіх, з’ясування стосунків), у результаті якого її нервово-психологічний чи фізіологічний стан є надзвичайно напруженим.
Гострий стрес - стан особи після події чи явища, у результаті якого вона втратила психологічну рівновагу (конфлікт з директором, сварки з близькими людьми).
Фізіологічний стрес виникає від фізичного перевантаження організму і (чи) впливу на нього шкідливих факторів навколишнього середовища (зависока чи занизька температура в робочому приміщенні, сильні запахи, недостатнє освітлення, підвищений рівень шуму, радіація, вібрація, природні стихійні лиха (землетрус, повінь, виверження вулкану), війни і т.д.
Психоемоційний стрес  виникає з особистої позиції індивіда, в ситуаціях загрози, небезпеки, образи, може бути результатом психологічного перевантаження особи.

Стадії розвитку стресу.
Згідно Гансу Сельє, реакція організму на стрес включає три стадії (фази).
Стадія тривоги. Організм мобілізує сили для протистояння загрозі. Стресор викликає ряд фізіологічних змін: у людини пришвидшується дихання, трохи піднімається тиск, частішає пульс. Змінюються і психічні функції: вся увага концентрується на подразнику, виявляється підвищений особистісний контроль ситуації.

Стадія опору. Організм активно протистоїть загрозі, витрачаючи «резервний» запас сил, з максимальним навантаженням на всі системи організму.
Якщо загроза продовжує діяти, організм переходить у фазу виснаження.

Стадія виснаження. Якщо стресор продовжує діяти, то відбувається зменшення можливостей протистояння стресові, тому що виснажуються резерви людини. Знижується загальна опірність організму. Стрес «захоплює» людину і може призвести її до хвороби.

Подолання стресового стану відповідно до індивідуальних можливостей.
Люди, котрі перебувають у стані розчарування, тривожності, напруження, руйнування планів впродовж тривалого часу, мають усі шанси опинитися у стресовому стані.

Важливо навчитися справлятися зі стресом. Скористаємося даними порадами і підтримаємо свій приємний настрій і бадьорий життєвий тонус.
Методи самодопомоги 

 • Обов'язковим є налагодження режиму роботи та відпочинку. (Відпочивати потрібно активно, займаючись улюбленою справою.)
 • Ефективно розподіляйте свій час, уникайте напружених ситуацій.
 • Сон повинен тривати не менше восьми  дев'яти годин. 
 • Корисно дотримуватись певної дієти згідно з віком, статтю, наявними хворобами разом з тим з підвищеним вмістом вітамінів та мікроелементів. 
 • Майте якомога більше хороших друзів. (Ваша імунна система буде міцною, якщо ви будете перебувати в колі людей, близьких вам по духу.) 
 • Постарайтеся усамітнитися. (Саме в тиші, коли вас ніхто не відволікає, можна чітко і ясно мислити, приходить душевний спокій, творче натхнення. Особливо усамітнення необхідно, якщо ви працюєте з перевантаженням і великою кількістю людей та інформації.)
 • Думайте позитивно. Налаштовуйте себе на позитивний результат, підсумок.
 • Більше смійтеся, гумор - одні з кращих ліків від всяких хвороб. (Сміх позитивно впливає на імунну систему. У відповідь на вашу усмішку організм продукуватиме бажані гормони радості.)
 • Кричіть та плачте. (Іноді це буває дуже корисним і необхідним.)
 • Лічіть до десяти. (Перед тим, як зреагувати на ситуацію, полічіть до десяти про себе. Така пауза дає змогу взяти себе в руки.)
 • Слухайте улюблену музику. (Спокійна музика сприяє розслабленню м’язів.)
 • Використовуйте метод «перевернутого бінокля»: знизьте значущість ситуації. (Недарма є прислів’я: «Переночуйте з проблемами, і зранку вони здадуться вам дріб’язком».) 

Людина завжди повинна бути готова до стресів і знаходити шляхи до подолання стресових ситуацій, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю.
Треба завжди пам’ятати, що безвихідних ситуацій не буває.


Ви можете поділитись цікавою статтею з друзями в соціальних мережах: