Робота з учнями

Домашнє насильство під час війни – це поширене явище, яке стає ще більш небезпечним, ніж у мирний час. Попри повномасштабну війну, розпочату російською федерацією на території України, проблема домашнього насильства не стає менш важливою. Війна, як і будь-яка екстремальна ситуація, лише загострює проблеми людей, які були й до цього. Зокрема, це стосується насильства в сім’ях. Низький рівень доходів, безробіття, втрата місця проживання – все це призводить до непорозумінь та негараздів у сім’ї та може переростати у насилля.

Домашнього насильства можна уникнути, якщо жертва не буде мовчати.

Куди звертатися у випадках домашнього насильства:

Детальніше: Інформація про те, куди звертатися у випадках домашнього насильства.

10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини. 

Права людини є основою свободи, мірилом справедливості й миру в усьому світі. Цінуймо свої права. Боронімо їх. І нехай права кожного завжди будуть захищені!

Телефонне шахрайство – це вид шахрайства, коли шахрай телефонує і переконує жертву повідомити особисту, фінансову чи конфіденційну інформацію або переказати гроші.

Що потрібно шахраю?

 • Реквізити платіжної картки
 • Паролі, коди банків та мобільних операторів
 • Кодові слова
 • Зняти ліміти з картки жертви
 • Або переконати жертву здійснити переказ коштів на свою користь.


Шахрай може назватися будь-ким!

 • Працівником банку
 • Працівником НБУ, Пенсійного фонду, Фіскальної служби
 • Працівником поліції
 • Працівником комунальних служб
 • Працівником мобільного оператора
 • Покупцем вашого товару тощо.

Що робити?

Припинити розмову, якщо...

 • запитують термін дії картки, тризначний номер на звороті картки, паролі, коди банків та мобільних операторів;
 • обіцяють легкі гроші (несподіваний виграш);
 • керують в телефонній розмові вашими діями (направляють до терміналу чи банкомату);
 • просять сфотографувати та переслати/надати фото платіжної картки;
 • лякають, що ваша картка заблокована, а злочинці зламали рахунок;
 • просять перейти за посиланням та зазначити всі персональні дані та реквізити платіжної картки.

Випадково повідомили шахраю реквізити картки та паролі?

 • Негайно заблокуйте картку (Телефонуйте на гарячу лінію банку, вказану на звороті картки або через інтернет-банкінг)
 • Зверніться до Кіберполіції онлайн (за посиланням ticket.cyberpolice.gov.ua)

Три типових сценарії телефонного шахрайства:
Сценарій "Ваша картка заблокована"

Шахрай маскується під працівника банку і просить надати інформацію: реквізити картки, одноразові паролі. Також під час розмови шахрай може переконувати здійснити перерахунок коштів, зняти ліміт по картці.
Пам’ятайте, працівники банку ніколи не телефонують, щоб дізнатись зазначену інформацію.
Є сумніви шахрай чи працівник?
Передзвоніть на офіційний номер телефону банку, який зазначеній на картці.


Сценарій "Мамо, я в поліції або у лікарні"
Вночі телефонує нібито представник правоохоронних органів і повідомляє, що Ваш родич в поліції за бійку, ДТП, крадіжку тощо. Щоб його визволити вам необхідно сплатити кошти (перерахувати грошову компенсацію постраждалому/слідчому/лікарю чи судді тощо). Для переконливості шахрай передає слухавку нібито родичеві, який жалібним голосом пояснює, що сталася біда.
Перед тим, як віддавати, сплачувати чи переказувати кошти, зателефонуйте своєму родичу та запитайте, як у нього справи.

Сценарій "Ви виграли автомобіль, квартиру, мільйон тощо"
Жертві надходить SMS-повідомлення щодо виграшу, більше деталей на сайті або за телефоном.
Особа, передзвонює за вказаним номером, де їй пояснюють, щоб отримати свій приз, необхідно сплатити податок у розмірі 1% від його вартості. Для переконливості шахраї можуть створити сайт, на якому є вся інформація щодо "акції" та відгуки попередніх переможців.
Пам’ятайте! Податки не перераховує отримувач виграшу (вони утримуються з суми виграшу через її зменшення на суму податків)

Фінансовий номер
Фінансовий номер телефону – це номер, який прив’язаний до банківських рахунків.
На цей номер надходять:

 • коди підтвердження операцій,
 • паролі від банків,
 • інформація про баланс коштів на рахунках.

Фінансовий номер потрібен для:
використання послуги інтернет-банкінгу та для віддаленої ідентифікації клієнта під час звернення в банк.

Як шахраї можуть скористатися фінансовим номером телефону?
Викрасти гроші з рахунків, придбати товари у звичайному магазині, на інтернет-сайтах або ж взяти онлайн-кредити!

Як шахраю це вдається?
Шахрай відновлює SIM-картку, як "втрачену" без відома власника:

 • надає мобільному оператору інформацію про історію останніх дзвінків (шахраю достатньо подзвонити жертві, змусити її передзвонити; шахрай поповнює рахунок жертви; з історією дзвінків, відновлює SIM-картку);
 • через особистий кабінет мобільного оператора (шахрай самостійно реєструється та виманює у жертви SMS-код оператора).

Що робити?

 • Перейти на контракт з мобільним оператором
 • Не розголошувати свій фінансовий номер телефону
 • Відключити послугу віддаленої заміни SIM-карти у свого мобільного оператора
 • Встановити PIN-код на SIM-карту зі складним 8-значним паролем та пароль блокування телефону
 • Зареєструватися в онлайн-кабінеті мобільного оператора.


Тримати в секреті

 • логін на пароль до онлайн-кабінету мобільного оператора,
 • SMS-коди операторів,
 • PUK-код та серійний номер SIM-картки.

Бути пильними
якщо вам телефонують з незнайомих номерів та ще і поповнюють рахунок.

Якщо таке сталося:
телефонуйте в банк, заблокуйте свої картки і обліковий запис інтернет-банкінгу,
повідомте свого мобільного оператора.

Джерело: https://bank.gov.ua/promo/stopfraud/#section-7

Позбутися пристрасті до цигарок доволі важко. Люди, які вирішили зав’язати зі згубною звичкою, часто вдаються до різноманітних засобів, як-то пігулки, гомеопатичні препарати, пластирі тощо. В останнє десятиліття все більшої популярності набуває куріння так званих замінників звичайних цигарок – електронних сигарет.

Утім вчені доводять: не все так безпечно, як може видатися на перший погляд. Люди використовують електронні сигарети, щоб кинути курити, значно довше, ніж інші способи, як-от нікотинові пластирі. І хоча в електронних сигаретах доза нікотину менша, дослідження показали, що досвідчені вейпери можуть вдихати глибше і тримати дим у легенях довше, що призводить до впливу нікотину, як і в звичайних цигарках.

Ще більша проблема у тому, що багато хто не розуміє, що картриджі для електронних сигарет містять нікотин, а не просто водяну пару й ароматизатор, а отже, можуть спричинити звикання.

Користувачі електронних сигарет можуть мати високий ризик розвитку легеневої інфекції, пише «Українська правда. Життя». Такого висновку дійшли вчені Лондонського університету королеви Марії, повідомляє агентство AFP з посиланням на European Respiratory Journal.

Група дослідників провела три типи експериментів. Під час першого у лабораторних умовах клітини з носової порожнини пацієнтів піддавали впливу пари з електронних сигарет. У другому миші вдихали пару, а потім їх піддавали впливу пневмококових бактерій – основної причини пневмонії. Третій експеримент проводили на 11 користувачах електронних сигарет. Мазки з їхньої носової порожнини порівнювали з даними не-вейперів.

Учені помітили різке збільшення кількості пневмококових бактерій, що прилипають до клітин дихальних шляхів після впливу електронних сигарет. Це, за їхніми словами, підвищує чутливість до захворювання на пневмонію.

Співавтор дослідження Джонатан Грігг з Лондонського університету зазначає: «Деякі люди, намагаючись кинути курити, думають, що це абсолютно безпечно, однак це дослідження показує, що вдихання пари може спричинити несприятливі наслідки для здоров'я».

Та це не перше дослідження, яке піддає сумніву безпечність вейпінгу. У січні 2018 року вчені зі США оприлюднили дані, що куріння електронних сигарет може збільшувати ризик розвитку раку, оскільки призводить до пошкодження ДНК. І це незважаючи на те, що вейп справді містить менше канцерогенів, ніж тютюновий дим.

«У принципі, ідея щодо вейпів була правильна. Це робили для того, щоб замінити продукт згорання внаслідок куріння продуктом випаровування, – пояснює завідувач пульмонологічного відділення Луцької міської клінічної лікарні Віктор Матвейчук. – У димі цигарок міститься від трьох до семи тисяч різних сполук. Це і бензоли, і чадний газ, і оксид вуглецю, і нітрофеноли, і навіть радіоактивні елементи, як-от полоній, одне слово – таблиця Менделєєва. Але використання вейпа було б виправданим, якби його застосовували тільки для того, щоб відвикнути від куріння. Тобто якщо людина хоче позбутися цієї звички, на перехідний період вона може використовувати електронну сигарету. Там можна дозувати нікотиновмісні середники тощо». Та на жаль, наголошує медик, індустрія не стоїть на місці, тож електронних сигарет нині – до кольору до вибору, вони є різних конструкцій, з різними ароматизаторами. І ця індустрія впливає на людей і психологічно, і фізично. «Уже доведено шкідливість вейпів. Останні дослідження у США показали, що задокументовано як мінімум 40 випадків хвороб, що призвели до смерті внаслідок куріння електронних сигарет, у деяких штатах їх уже заборонили, – каже Віктор Матвейчук. – Я бачив би ту нішу так: якби пацієнт, який хоче кинути курити, використовував вейп не більш як рік чи навіть пів року, це було б доцільно. Але застосування електронної сигарети як замінника звичайних, безумовно, шкідливе для здоров’я».

Окрім вейпів, уже дуже давно набуло популярності куріння кальяну. Багато хто вважає, що він не несе жодної загрози організму, мовляв, дим проходить через воду і тому стає безпечнішим.

Дим кальяну містить канцерогенні речовини, важкі метали, чадний газ та інші небезпечні сполуки, які в тому числі притаманні диму цигарок, йдеться на сайті МОЗу. Це нітрозаміни, поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), формальдегід і бензол. Також унаслідок спалювання вугілля виділяється монооксид вуглецю. Люди, які вживають кальян протягом півгодини, отримують велику дозу чадного газу, який спричиняє нестачу кисню в організмі – гіпоксію.

Дим кальянів містить токсичні речовини, які також можуть спричиняти рак легень та інші види раку, серцево-судинні та респіраторні захворювання.

Куріння кальяну підвищує частоту серцебиття, середній артеріальний тиск та індекс збільшення аорти. Це призводить до артеріальної жорсткості. Навіть одна «сесія» куріння кальяну впливає на серцебиття та кров’яний тиск.

Крім того, куріння кальяну також викликає залежність, адже в кальянній суміші присутній той же нікотин, що і в сигаретах. Навіть якщо курити безтютюновий кальян, уникнути шкоди для здоров’я не вийде. Людині небезпечно вдихати будь-які продукти згоряння, навіть ароматизовані. Курці кальяну зазвичай затягуються глибше, ніж курці сигарет – токсичні речовини потрапляють у нижні частки легень, що підвищує ризик розвитку важких респіраторних захворювань.

Куріння кальянів становить також іншу небезпеку: передаючи трубку між різними людьми, можна підчепити туберкульоз, гепатит А, грип, герпес та інші інфекції.

Віктор Матвейчук пояснює: унаслідок куріння кальяну також утворюється продукт згорання. «Коли людина викурює сигарету, об’єм диму становить у середньому до 0,5 літра, а коли кальян – це 20 літрів! Тобто через кальян ми отримуємо у 20-40 разів більшу дозу шкідливих речовин. Тому куріння кальяну – ще гірше, ніж цигарки. Дихайте чистим повітрям. Не треба знущатися зі своїх ніжних респіраторних шляхів», – застерігає медик.

Джерело:https://www.volynnews.com/news/all/kurinnia-veypa-i-kalianu-hirshe-nizh-tsyharky-lutskyy-pulmonoloh/

 


відео за посиланням: https://www.radiosvoboda.org/a/video/30159480.html

 

Сьогоднішній світ важко уявити без соцмереж та Інтернету. Так вже всі звикли, що соціальна мережа – це чи не найкращий спосіб спілкування з людьми не тільки на відстані, а й буквально поряд, що ніхто вже й не уявляє своє життя без цього засобу комунікації!
На жаль, соціальні мережі – це не тільки платформа для швидкого поширення або обміну інформацією, але й найзручніший інструмент для поширення чуток, пліток та фейків.
Особливо, сьогодні, в час карантину, багато інформації переважно посилається на фейкові та маніпулятивні дані, тривожні настрої присутні в дуже багатьох постах, користувачі соцмереж охоплені панічними настроями.
Щоб не дозволити комусь нав’язувати нам необ’єктивну або навіть брехливу інформацію, а також протистояти інформаційним маніпуляціям, ми маємо знати декілька основних методів розпізнавання неправди в новинах.

Детальніше: ЯК РОЗПІЗНАВАТИ МАНІПУЛЯЦІЇ ТА ФЕЙКИ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ.

Сторінка 1 з 7