Сьогоднішній світ важко уявити без соцмереж та Інтернету. Так вже всі звикли, що соціальна мережа – це чи не найкращий спосіб спілкування з людьми не тільки на відстані, а й буквально поряд, що ніхто вже й не уявляє своє життя без цього засобу комунікації!
На жаль, соціальні мережі – це не тільки платформа для швидкого поширення або обміну інформацією, але й найзручніший інструмент для поширення чуток, пліток та фейків.
Особливо, сьогодні, в час карантину, багато інформації переважно посилається на фейкові та маніпулятивні дані, тривожні настрої присутні в дуже багатьох постах, користувачі соцмереж охоплені панічними настроями.
Щоб не дозволити комусь нав’язувати нам необ’єктивну або навіть брехливу інформацію, а також протистояти інформаційним маніпуляціям, ми маємо знати декілька основних методів розпізнавання неправди в новинах.

 

 ДОВІРЯЙТЕ, АЛЕ ПЕРЕВІРЯЙТЕ! 

1. Знайдіть першоджерело. У більшості випадків новини, які поширюються в українському інформаційному просторі – це чиїсь заяви, цитати з інтерв’ю, чи розповіді очевидців. Насамперед варто пересвідчитися, чи вони справді казали те, що їм приписують.
2. Перевірте, хто автор. Чи реальна він особа? Чи можна йому довіряти? Подивіться, коли було створено профіль. Якщо нещодавно – це уже підозріло. Подивіться наповнення профілю. Якщо там тільки репости, або дописи трапляються занадто рідко, і раптом сенсаційний текст – це підозріло.
3. Перевірте дату публікації. Стара новина може не відповідати поточним подіям.
4. Те саме стосується і картинок. Якщо ви користуєтеся браузером Google Chrome, то достатньо лиш "клікнути" на підозрілий малюнок правою кнопкою миші і обрати пункт "Знайти це зображення в Google". Прослідкуйте дату публікації фотографії і те, що на ній зображено. Подивіться, де і в якому контексті вони використовувалися раніше.
5. Відокремте факти від коментарів. Їхні інтерпретації теж важливі, але можуть залежати від різних обставин й іноді бути заангажованими.
6. Читайте весь матеріал. Заголовки бувають кричущими, щоби привернути увагу. Читаючи новини в соцмережах, обов'язково потрібно читати їх повністю, не обмежуючись самим заголовком. Ніколи не поширюйте посилання, не ознайомившись з текстом в повному обсязі.
7. Якщо якесь повідомлення викликає сильну емоційну реакцію (сміх, страх, осуд чи гнів), зупиніться. Подумайте, чи справді варто так емоційно втягуватися у цю історію.

І НАЙВАЖЛИВІШЕ - ЗАХИСТІТЬ СВОЇ СОЦМЕРЕЖІ!
• Складні паролі – найкращий захист ваших сторінок (мінімум 8 знаків містить цифри та літери різного регістру).
• Обмежте доступ до приватної інформації в налаштуваннях конфіденційності соціальної мережі.
• Не додавайте в друзі невідомі акаунти. Статус «друга» відкриває про вас більше приватної інформації.
• Не відкривайте посилання та файли (з розширенням «.exe»? «.bat», «.cmd», «.vbs», «.docm», «.xlsm» тощо від невідомих акаунтів).
• Остерігайтесь в соцмережах закликів публікації особистих даних.

Звичайно, не потрібно уникати медіа через страх/ризик фейків, маніпуляцій. Ви повинні усвідомленіше сприймати інформацію, перевіряти сумнівні факти й аналізувати важливу інформацію, перш ділитися нею або реагувати на ту чи іншу новину.

 


Ви можете поділитись цікавою статтею з друзями в соціальних мережах: